Kolory we wnętrzach – jak na nas działają?

jak pomalować ścianyNiebieski

Barwa świeżości i orzeźwiającego, oczyszczającego chłodu. Z całą pewnością nie sprawdzi się dobrze we wnętrzach, które mają tworzyć przytulny nastrój, jednak jest niezastąpiony, kiedy chodzi o optyczne powiększenie pomieszczenia. Jest także świetnym wyborem dla wszystkich, którzy zmagają się na co dzień z dużym stresem – jak żaden inny bowiem uspokaja i odpręża.

Pomarańczowy

Ta barwa będzie idealna dla osób lubiących aktywnie spędzać czas – uważana za kolor optymistów, pobudza i dodaje do energii. Dzięki kontrastowi świetnie sprawdza się w połączeniach z bielą oraz zimnymi odcieniami zieleni i barwy niebieskiej, a jego najbardziej jaskrawe odcienie doskonale pasują do dodatków.

na jaki kolor pomalować ścianyBeże, czernie i szarości

Wszystkie te kolory często występują w naturze – nie rozpraszają więc i sprawdzą się w przypadku pomieszczeń, w których często pracujemy. Pomagają zebrać myśli i się skoncentrować, a ponadto stanowią idealne tło dla dodatków w bardziej żywych barwach.

Zielony

Symbolika tego koloru nieodłącznie związana jest z życiem, nadzieją i aktywnością. Zielona barwa działa ponadto bardzo kojąco, pomaga się zrelaksować i zregenerować siły. Warto zauważyć także bogactwo jego odcieni – od pogodnego seledynu po zimne i stonowane barwy.

Żółty

Na żółte barwy warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy niezbyt dobrze oświetlonym wnętrzem – nawet w najbardziej pochmurne dni będzie w nim dużo światła. Podobnie jak w przypadku zieleni, tak i kolor żółty cechuje się dużą ilością odcieni – od delikatnych, jasnych i ciepłych kolorów kwiatowych aż po zimne, przywodzące na myśl owoce cytrusowe, odcienie. Żółta barwa pobudza apetyt i pozytywnie działa na układ trawienny – warto więc przemyśleć ściany w tym kolorze w jadalni, kuchni lub salonie.

dobieranie kolorów ścianCzerwony

Wybierając do wnętrza kolor czerwony trzeba mieć się na baczności – łatwo z nim bowiem przesadzić, a jeśli będzie go zbyt dużo, potrafi być naprawdę drażniący. Stosowana w umiarze, barwa czerwona działa energetyzująco i świetnie komponuje się z chłodnymi kolorami – zielonym, szarym lub niebieskim.

Biel

Potrafi znudzić, jednak nie sposób nie docenić jej uniwersalnego charakteru, który sprawia, że świetnie będzie pasować do wnętrz utrzymanych w minimalistycznym klimacie. Największą zaletą bieli jest jej zdolność do wizualnego powiększenia wnętrz – najlepiej wtedy wzbogacić je dodatkami o żywszych barwach.