Urządzanie niewielkich pomieszczeń

projektowanie wnętrz krakówNa pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jeśli dysponujemy w swoim mieszkaniu pomieszczeniami o niewielkiej powierzchni, to raczej nie będziemy w stanie stworzyć tam szczególnie przestronnego miejsca. W rzeczywistości jednak istnieje wiele sposobów na swego rodzaju oszukanie swojego mózgu; podstawową sprawą jest umiejętne wykorzystanie przy czymś takim samej tylko kolorystyki. Jeśli chcemy uzyskać takie efekty, to przede wszystkim musimy unikać zbyt krzykliwych kolorów czy też wzorach na tapetach. O wiele lepiej sprawdzają się tutaj przede wszystkim jasne odcienie – zwłaszcza biel i szarość.

Ciekawym trickiem jest również pomalowanie sufitu na jaśniejszy kolor niż ściany, bowiem znacznie podniesie go to wizualnie. Sama podłoga również jest tu bardzo ważna, i również i przy niej możemy zastosować szereg ciekawych rozwiązań. Należy unikać przede wszystkim miękkich wykładzin, bowiem pochłaniają one światło. O wiele lepszym wyjściem są podłogi z jasnych materiałów takich jak drewniane panele czy płytki ceramiczne, które odbijają światło i rozprowadzają je po całym wnętrzu. Jeśli decydujemy się na panele, to bardzo ważny jest nawet sposób, w jaki zostaną one ułożone. Decydując się na linie ukośne będziemy mogli znacznie poszerzyć takie pomieszczenie, ale pionowe podkreślają jego długość oraz głębokość. Istotny jest tutaj również wybór odpowiednich ozdób takich jak same obrazy; z jednej strony mogą one znacznie obniżyć dane pomieszczenie, ale równocześnie w większości przypadków bardzo je poszerzają.

Z samymi kolorami również można nieco poeksperymentować, ale zawsze trzeba robić to z umiarem. Oprócz bieli ciekawym rozwiązaniem jest czerwony, żółty czy pomarańczowy, który na co dzień dodaje nam energii. Kolory zielony oraz niebieski są z kolei bardzo uspokajające i sprzyjają relaksującej atmosferze. Wbrew pozorom ciekawe efekty można uzyskać za pomocą koloru czarnego, ale jeśli z nim przesadzimy, to pokój taki stanie się po prostu bardzo depresyjny. Ze wszystkimi takimi kolorami musimy zatem uważać i stosować je w umiarze, bowiem zbyt intensywne barwy właściwie zawsze optycznie pomniejszają dane pomieszczenie.