Polecamy

Wnętrze dla niepełnosprawnych

Wybierz kolory dla swojego salonu urody: wskazówki i często...

Porady projektowe

Wybierz kolory dla swojego salonu urody: wskazówki i często popełniane błędy, których należy unikać

Skupić się na kolorze? Nie, nie kolor włosów (dla odmiany!), ale ściany, wyposażenie i wnętrze salonu - często pomijany aspekt, który może mieć znaczenie, nawet pod względem dochodów.

Postawy i zachowania konsumentów związane z wizytami w salonach zmieniają się. Klienci są coraz bardziej wymagający i szukają jakości i doświadczenia w odpowiedniej cenie. Oceniają nie tylko możliwości krojenia czy oferowane usługi, ale także mają oko na poziom komfortu i "przyjemności", jakie oferuje salon.

Z tego powodu projektowanie salonu fryzjerskiego nie może być pozostawione przypadkowi. Należy również zwrócić uwagę na recepcję, lokalizację powierzchni handlowej, a przede wszystkim na wybrane kolory ścian i zastosowane materiały. Oto krótki przewodnik po typowych błędach, których należy unikać oraz kilka wskazówek, jak prawidłowo dobrać kolory do swojego salonu, aby stał się on przyjemniejszym i bardziej przyjaznym miejscem.

Psychologia kolorów

Ogólnie rzecz biorąc, salon musi być ciepłym, wygodnym miejscem, gdzie klient jest kuszony do odpoczynku, ponieważ, jak wiemy, im więcej go będzie, tym większe są szanse na zakup. Środowisko musi więc dostosować się do rodzaju klienteli i sprawić, by czuła się ona komfortowo: jeśli celem są przede wszystkim młodzi ludzie mody, lokal będzie musiał być kolorowy, z modnym i żywym wystrojem. Jeśli typ klienta jest bardziej wyrafinowaną kobietą, wizerunek salonu również musi być taki sam.

Jeszcze wiele lat temu wybór koloru ścian w salonach fryzjerskich często sprowadzał się do jednego odcienia, zwykle bardzo bladego. Albo nawet biały, dopasowany do czarnego wyposażenia. Było tak wiele niezwykle wyszukanych i minimalistycznych salonów, ale zdecydowanie aseptycznych, zapewniających porządek i czystość, ale też małą osobowość. Dziś mamy do czynienia z częściową kontr-tendencją: im bardziej spersonalizujesz salon, nadasz mu indywidualny charakter i oryginalność, tym większy będzie sukces. I oczywiście jest to również z kolorem, który coraz częściej jest strategią, którą należy uważnie studiować.

Jeśli chodzi o kolory, należy zaznaczyć, że każdy z nich ma inny wpływ na nasz mózg i na zmiany emocjonalne, więc możemy mówić o "psychologii kolorów". Oto jak wpływają one na emocje i nastroje, i jak wykorzystać je dla dobra salonu...

BIAŁY: Główny kolor światła. Związane z czystością, czystością, bezpieczeństwem, spokojem, niewinnością, jasnością. Postrzegany jako synonim doskonałości. Tutaj doświadczamy poczucia spokoju.

NIEBIESKI: Fajny kolor, który budzi zaufanie i bezpieczeństwo. W żadnym wypadku nie jest on zbytnio wykorzystywany przez służby finansowe.

ŻÓŁTY: Kolor słońca, komunikuje pozytywność i optymizm. Stymuluje kreatywność i energię.

ZIELONY: Oznacza spokój i świeżość. W zależności od wielu niuansów może nabierać różnych znaczeń: ciemniejsze i głębsze kojarzą się zazwyczaj z prestiżem i bogactwem, jaśniejsze zaś wywołują spokój i odprężenie.

CZERWONY: Kolor energii, ogień, prowokacyjny, świetny do przyciągnięcia uwagi. Może wyzwalać pasję, ale może też być zagrożeniem. By być ostrożnym...

PURPLE: Właściwa mieszanka pomiędzy pasją czerwieni i spokojem błękitu, wywołuje tajemnicę i duchowość. Lawendowe odcienie są bardziej podatne na romantyzm i nostalgię.

ORANGE: Bujność, zabawa i witalność, choć często kojarzone z młodszymi klientami. W lżejszych odcieniach, takich jak wędkarstwo, spędza się dobrze ze sferą zdrowia, urody, a nawet gastronomii.

CZARNY: To kolor luksusu. Oznacza wyrafinowanie i wyrafinowanie, dlatego często jest to charakterystyczny kolor drogich produktów.

BROWN: Kolor ziemi, przekazuje uczucie stabilności i trwałości, jej odcienie bardziej wyraźne, zbliżone do ocher i cegły, są pozytywnie kojarzone z czymś luksusowym.

Jak wybrać kolory

Jeśli chodzi o kolor, a w szczególności o światło, pierwszym z istotnych aspektów jest wygląd chromatyczny, to znaczy fakt, że kolory są postrzegane inaczej pod względem ilości światła i kontekstu, w którym się znajdują. Jednym z błędów jest izolowanie koloru poza kontekstem, w którym jest on umieszczony, ponieważ nasze oczy będą go inaczej odbierać.

Decydując się na kolory dla salonu fryzjerskiego, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość pokoju. Chłodne i wyraźne odcienie, dzięki swojej zdolności do odbijania większej ilości światła, mają funkcję wizualnego poszerzenia otoczenia. Ciemne odcienie i pochodne czerwieni dają uczucie skurczu, wirowania, ciepła: oko widzi zbliżające się ściany. Aby podnieść sufit, na przykład, trzeba będzie użyć zimnych lub neutralnych kolorów, być może wyraźniejszych niż te wybrane dla ścian. Zamiast tego, do obniżenia wysokich sufitów pomogą ciemne odcienie, zwłaszcza zielony, niebieski, brązowy i czerwony.

W wąskich i długich środowiskach, takich jak korytarze, zaleca się stosowanie gorących lub ciemnych kolorów w tle ściany (np. czerwony, pomarańczowy, niebieski lub jaskrawo żółty jak żółty), aby "zbliżyć się do niego"; zimne i jasne kolory (niebieski, biały, jasne pastelowe odcienie) w ścianach bocznych, aby uzyskać efekt optyczny większej przestrzeni.

Drugim czynnikiem, o którym należy pamiętać jest to, że podłoga jest pierwszą powierzchnią, na którą należy spojrzeć, gdy przechodzimy przez próg salonu. Ciemna podłoga uniesie ściany, więc - bez względu na to, czy chcesz stworzyć pewną ciągłość w otoczeniu i jednolitość - dobrze jest zdecydować się na kontrastowe, jaśniejsze odcienie na ścianach, aby je rozjaśnić. Podczas gdy lekka podłoga tworzy neutralną atmosferę, w tym przypadku radzimy wybrać jaśniejsze i bardziej intensywne kolory dla ścian.

Właściwy kolor dla każdego mebla

Pasujący kolor ściany/mebla jest kolejnym kluczowym aspektem do rozważenia przy wyborze kolorów dla salonów piękności. Jeśli styl jest współczesny i współczesny, dopuszcza się wszystkie kolory, choć preferowane są kolory nieoczywiste (zakres szarości, liny, kawy, ziemia sienia, błękity, niektóre niuanse fioletu).

Jeśli styl jest klasyczny, interesujące może być oszacowanie głębszych odcieni: ciemnej czerwieni, zieleni, trzciny cukrowej lub ochry żółci. Które nadają znaczenie i prestiż.

Jeśli styl jest rustykalny, najlepiej zdecydować się na ciepłe odcienie. Czyli pochodne kolorów pomarańczowego, czerwonego, żółtego, ceglanego... czasami nawet z odcieniami niebieskiego, które mają tendencję do nagrzewania się, nawet jeśli jest przeważnie zimno. Zamiast tego należy unikać pastelowych odcieni, takich jak jasnoniebieski i bladoróżowy.

Jeśli styl jest "nordycki" (stąd też meble stalowe i minimalne kształty), wskazane jest stosowanie głównie kolorów cieniowanych, takich jak szarości, oliwkowe zielenie, a może wprowadzenie elementów, detali lub kolorowych porcji ścian jako pomarańczowe, a nawet czarne lub fioletowe.

Zobacz

Jak zaprojektować idealną przestrzeń...

​ Pierwsze wrażenia mają znaczenie. Oto jak zaprojektować idealną przestrzeń recepcyjną...

Wnętrze dla niepełnosprawnych

Te rzeczy, które mogą się nam podobać niekoniecznie będą odpowiednie dla osób, które...

Kolory we wnętrzach – jak na nas działają?

Niebieski Barwa świeżości i orzeźwiającego, oczyszczającego chłodu. Z całą pewnością...