Polecamy

Wskazówki dotyczące wyboru dobrej jakości mebli barberskich

Jak zaprojektować idealną przestrzeń recepcyjną dla Twojego biura?

Porady projektowe

Wnętrze dla niepełnosprawnych

Te rzeczy, które mogą się nam podobać niekoniecznie będą odpowiednie dla osób, które są niepełnosprawne i mają ograniczone możliwości ruchowe. Najczęściej to co ładne niestety może okazać się dla nich niewygodne i niebezpieczne. Jeśli chodzi o wnętrza dla osób niepełnosprawnych to trzeba pamiętać o tym, że powinny one być przemyślane oraz przygotowane w sposób ergonomiczny.

Warto zastosować takie rozwiązania, które sprawią, że codzienne funkcjonowanie będzie łatwiejsze. Przy wejściu znaleźć się powinna kuchnia, w której trzeba zastosować na środku niewielką wyspę, na której będzie można przygotowywać posiłki. Jednocześnie dzięki temu taka osoba, która ma ograniczone możliwości poruszania się będzie miała wygodny dostęp do szafek. Trzeba zadbać między innymi o to, by szafki miały odpowiednią szerokość, a także o wygodne dla osoby niepełnosprawnej otwieranie drzwi do takich szafek. Trzeba także dopasować odpowiednio wysokość szafek do konkretnej osoby.

Czasami warto się także zdecydować na zastosowanie specjalnych systemów, dzięki którym korzystanie z mebli będzie po prostu wygodniejsze. Najczęściej będzie można tutaj wziąć pod uwagę kwestie związane z tym jak meble potem będą wykorzystywane. Dobrze jest stosować specjalne windy, na których szafki będą mogły obniżać swoją wysokość w zależności od potrzeb konkretnej osoby. Takie windy zazwyczaj działają w pionie oraz w poziomie. Na windach mogą działać także blaty kuchenne, co niekiedy będzie dobrym rozwiązaniem i ich zastosowanie jest warte uwagi.

W innych pomieszczeniach trzeba się zatroszczyć o praktyczne i wygodne formy dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście meble muszą się znaleźć na dobrej dla takich osób wysokości. Jeśli pojawią się one za wysoko to nie będzie możliwości korzystania z nich. Korzystanie takie może się stać dla tych osób również niebezpieczne, na co oczywiście należy uważać, by nie doszło do jakichś wypadków.

Zobacz

Jak zaprojektować idealną przestrzeń...

​ Pierwsze wrażenia mają znaczenie. Oto jak zaprojektować idealną przestrzeń recepcyjną...

Wybierz kolory dla swojego salonu urody:...

Skupić się na kolorze? Nie, nie kolor włosów (dla odmiany!), ale ściany, wyposażenie i...

Kolory we wnętrzach – jak na nas działają?

Niebieski Barwa świeżości i orzeźwiającego, oczyszczającego chłodu. Z całą pewnością...