Polecamy

Piękno drewna w Twojej łazience

Odkryj zalety fototapet

Domowe wnętrza

Piękno drewna w Twojej łazience

Łazienka bez wątpienia należy do zdecydowanie najważniejszych pomieszczeń w domu każdego z nas, a do samego jej urządzania zawsze powinniśmy podchodzić z najwyższą możliwą uwagą. Jest to niezwykle istotne, bowiem idealna łazienka musi z jednej strony odznaczać się ciekawym wyglądem, a z drugiej gwarantować nam maksymalny poziom wygody w czasie wykonywania jakichkolwiek codziennych czynności. Szczególne trudności napotykają tutaj zwłaszcza osoby dysponujące łazienkami o dość niewielkich wymiarach, bowiem samo tylko zamontowanie w zadowalających nas miejscach szafek czy różnego rodzaju uchwytów jest sporym wyzwaniem. Na szczęście jednak przy odpowiednim podejściu możliwe jest maksymalne wykorzystanie całej powierzchni, jaka tylko jest dla nas dostępna.

Na samym początku warto zatem poświęcić nieco czasu na dokładne rozplanowanie całego układu naszej łazienki – musimy wiedzieć, gdzie mają znajdować się wszystkie poszczególne jej elementy. Oprócz tego niezwykle istotną kwestią jest tutaj również wybór odpowiednich materiałów; czasami najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w to nieco większych pieniędzy. Możliwości są tu bardzo szerokie, a równocześnie wielu z nas nawet nigdy nie byłoby w stanie uwierzyć w to, że niektóre z takich materiałów mogą z powodzeniem być wykorzystywane w pomieszczeniach takich jak właśnie łazienka – idealnym przykładem jest tutaj drewno. Cieszyło się ono w łazienkach ogromną popularnością przez całe stulecia, i choć w ostatnich czasach liczba jego użytkowników nieco spadła, to obecnie przeżywa ona w tej dziedzinie istny renesans.

Zastosowanie elementów drewnianych w swojej własnej łazience może przynieść nam fantastyczne efekty, ale równocześnie trzeba mieć na uwadze to, że w większości przypadków rozwiązanie to nie jest ani proste, ani też tanie. Oczywiście, lista możliwych zastosowań drewna w typowej łazience jest bardzo obszerna, zatem wszystko zależy tutaj właściwie jedynie od naszych indywidualnych preferencji. Z jednej strony mogą to być jedynie niewielkie zdobienia, ale równocześnie możemy zdecydować się na meble drewniane, specjalny blat czy też elementy wykończenia podłogi – w połączeniu z tradycyjną ceramiką łazienkową drewno pozwoli nam na stworzenie wygodnego, i równocześnie ciepłego oraz przytulnego pomieszczenia. W łazience bardzo dobrze sprawdzają się także drewniane panele, równie ciekawe przy zabudowie wanny.

Warto jednak pamiętać o tym, że łazienka jest pomieszczeniem w którym panuje zazwyczaj spora wilgoć, przez co konieczne jest wcześniejsze odpowiednie zaimpregnowanie takich drewnianych elementów – jeżeli to zaniedbamy, to może się okazać, że drewno szybko ulegnie znacznemu uszkodzeniu. Jeśli chodzi o rodzaje drewna najczęściej stosowane w łazienkach, to na czele tej listy możemy znaleźć przede wszystkim klon, dąb oraz buk. Oczywiście, jeżeli możemy pozwolić sobie na nieco większe wydatki, to powinniśmy zainteresować się także najróżniejszymi drewnami egzotycznymi, takimi jak iroko czy teak. Najlepszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest jednak drewno tekowe, bowiem zawiera ono w sobie specjalne olejki naturalne, dające skuteczną ochronę przed wilgocią. Jeśli chodzi i impregnację drewna, to zdecydowanie najlepiej sprawdza się tutaj olej; lakier nie jest tak skuteczny, bowiem sprawia on, że drewno staje się bardzo narażone na ścieranie czy powstawanie różnego rodzaju rys.

Zobacz

Jak wybrać odpowiedni mebel do pokoju...

Dzieci są największą fortuną w życiu człowieka. Dlaczego więc nie uczynić ich pokoju...

Odkryj zalety fototapet

W obecnych czasach fototapety cieszą się ogromną wręcz popularnością w wielu różnych...

Skuteczne projektowanie wnętrz

Projektowanie wnętrz – nawet tych niewielkich, znajdujących się w zwykłych mieszkaniach...